مقالات هایپردوربین, دوربین مداربسته

خطاهای حسگر تشخیص حرکت دوربین مداربسته

خطاهای حسگر تشخیص حرکت دوربین مداربسته

دوربین مداربسته دارای قابلیت های گوناگونی است. هر یک از این قابلیت ها، با توجه به نیاز کاربری افراد، می توانند از اهمیت خاصی برخوردار باشند. ویژگی تشخیص حرکت Motion Detection یکی از قابلیت هایی است که برای اکثر کاربران دوربین مداربسته مهم و ضروری است. دوربین مداربسته مجهز به سنسور تشخیص حرکت، قادر است بخش عمده ای از نیاز کاربران را رفع کند.

حسگر تشخیص حرکت چیست؟

گاهی اوقات ممکن است نیازی به ضبط پیوسته تصاویر دوربین مداربسته نداشته باشید. مثلا بخواهید تنها تصاویر زمانی را که شخصی وارد انبار می شود داشته باشید. در چنین شرایطی قابلیت تشخیص حرکت به شما کمک می کند تا بتوانید تصاویر مواقعی که سوژه متحرک به میدان دید دوربین مداربسته نزدیک می شود را در اختیار داشته باشید. حتی می توانید با ورود سوژه و فعال شدن قابلیت motion detection تشخیص حرکت، بر روی گوشی خود آلارم دریافت کنید.  یکی از ویژگی های سنسور تشخیص حرکت ارسال آلارم و هشدار بر روی گوشی موبایل و یا به صورت ایمیل است. البته گاهی ممکن است سنسور دچار تشخیص اشتباه شده و آلارم کاذب ارسال کند. به همین دلیل خطاهای حسگر تشخیص حرکت گاهی ممکن است آزاردهنده و گمراه کننده باشد. اما نگران نباشید با انجام برخی اقدامات می توان خطاهای حسگر تشخیص حرکت را به حداقل رساند.

خطاهای احتمالی سنسور تشخیص حرکت در دوربین مداربسته کدام اند؟

خطاهای حسگر تشخیص حرکت بستگی به این دارد که دوربین مداربسته کجا نصب شده است؟ مثلا اگر دوربین مداربسته را در فضای باز تعبیه کنید عواملی مانند پرواز پرنده، پریدن سگ و گربه، تکان خوردن شاخ و برگ درخت، حرکت کابل های برق در اثر طوفان و وزش باد و… ممکن است سبب ارسال هشدار کاذب شوند. البته گرد و غبار و بارش قطرات باران و برف نیز می توانند گاهی آلارم کاذب ارسال کنند. اگر هم دوربین مداربسته در محیط داخلی نصب شده باشد، عواملی مثل تغییر نور در اثر روشن و خاموش شدن لامپ یا حرکت حیوانات خانگی و مواردی از این دست می تواند باعث ایجاد خطاهای حسگر تشخیص حرکت دوربین مداربسته شود.

راهکارهای کاهش خطاهای حسگر تشخیص حرکت

برای کاهش خطاهای حسگرهای تشخیص حرکت، می‌توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید. یکی از این راهکارها استفاده از سنسور PIR است که به عنوان یکی از راهکارهای موثر در این زمینه شناخته می‌شود. سنسور PIR از اشعه مادون قرمز برای تشخیص تغییرات دمای محیط استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، وقتی که یک شیء به فیلد دید دوربین مداربسته وارد می‌شود، تغییراتی در دمای محیط ایجاد می‌شود که سنسور PIR قادر به تشخیص و اندازه‌گیری آن هاست. در ادامه، دوربین مداربسته می‌تواند تصاویر را ضبط و ثبت کند.

همچنین، راهکارهای دیگری نیز برای کاهش خطاهای حسگر تشخیص حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این راهکارها به سادگی قابل انجام هستند و شما می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.در ادامه به تعدادی از این راهکارها می پردازیم:

  1. تنظیمات حساسیت: در دوربین مداربسته، می‌توانید تنظیمات حساسیت حسگر تشخیص حرکت را تنظیم کنید. با تعیین حساسیت مناسب، می‌توانید خطاهای تشخیص حرکت را کاهش دهید و جلوگیری از راه‌افتادگی بی‌مورد دوربین انجام دهید.
  2. منطقی‌ترین مکان‌گذاری: دقت کنید که حسگر تشخیص حرکت به مکانی منطقی و بهینه نصب شده باشد. این امر می‌تواند خطاهای حسگر را به حداقل برساند.
  3. استفاده از فیلترهای نرم‌افزاری: برخی دوربین‌های مداربسته امکان استفاده از فیلترهای نرم‌افزاری برای کاهش خطاهای تشخیص حرکت را دارند. این فیلترها می‌توانند تغییرات ناخواسته را فیلتر کرده و اطلاعات مفیدتری را به شما ارائه دهند.
  4. بررسی مشکلات فنی: ممکن است خطاهای تشخیص حرکت به علت مشکلات فنی در دوربین یا سنسور ایجاد شوند. بنابراین، تعمیر و نگهداری دوربین و سنسور به منظور رفع این مشکلات بسیار مهم است.

با اجرای این راهکارها، می‌توانید خطاهای حسگر تشخیص حرکت را به حداقل برسانید و عملکرد دوربین مداربسته خود را بهبود ببخشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها